Světové finále Mars Colony Prize s účastí našeho týmu

Tým z ČVUT, který reprezentovali studenti Arvid Mukundan a Alice Phen z evropského magisterského programu Space Master, se zúčastnil finále soutěže Mars Colony Prize v Los Angeles. Přestože na stupně vítězů tentokrát studenti nedosáhli, jejich projekt porotu zaujal a celá mise byla velmi úspěšná.

Cílem letošního ročníku Mars Colony Prize bylo navrhnout kolonii pro prvních 1000 lidí na Marsu, která si bude schopna zajistit veškeré jídlo, oděvy, ubytování, energie, běžné spotřební výrobky, vozidla a stroje, a to pouze s minimem klíčových komponent, například vyspělé elektroniky, kterou bude třeba dopravit ze Země. Soutěž Mars Colony Prize pořádá společnost Mars Society, největší světová organizace zaměřená na podporu výzkumu osidlování Marsu. Studenti z deseti týmů ve finále prezentovali svůj návrh na osídlení Marsu před porotou složenou například z odborníků z NASA a technologické společnosti SpaceX.

„Všech deset týmů bylo velmi dobrých, každý měl jiný přístup, což bylo skvělé, protože hlavní myšlenkou této soutěže je získat co nejvíce inspirace. Až bude mise osidlování Marsu skutečně spuštěna, mohou se v ní objevit prvky ze všech prezentovaných projektů,“ vysvětlila Alice Phen deníku Mladá Fronta DNES. V soutěži nakonec zvítězil tým z prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT).

„Magisterský program SpaceMaster je příklad projektu, který vznikl díky podpoře Evropské unie a nyní je – podobně jako plánovaná kolonie na Marsu – plně soběstačný, takže úspěšně pokračuje i po ukončení finančních dotací,“ říká vedoucí katedry řídicí techniky FEL ČVUT Michael Šebek. Studijního programu SpaceMaster se v akademickém roce 2019 účastní 7 univerzit a na ČVUT jej aktuálně studuje 11 studentů.

Další podrobnosti jsou na webu KyR ČVUT. O cestě studentů do Los Angeles vznikla též reportáž na ČT:D (čas 2:16).